Ağaç Kurdu ilaçlama

Tahta kurdu ilaçlanması çok zordur. Tahta kurdu ilaçlanması için mutlaka ilaçlama firmaları ile çalışın. Çünkü ağaç kurdu, ahşap ve tahta maddelerinin içinde ta derinliğinde yuvalandığı için ilaçtan az etkilenir. İlaçlama şirketi olarak Ağaç kurdu ilaçlaması için yıllardır tüm müşterimize ilaçlama hizmeti sunmaktayız. Tahta kurdu ilaçlamasında kullanılan ilaçlar yoğun konsantrede ve kullanılan ilaçlar şirketimiz bünyesinde çalışan ziraat mühendisi kontrolünde hazırlanmaktadır. Ağaç kurdu ( tahta kurdu) adından da anlaşıldığı gibi tahta ve ağaç üzerinde bulunan ve bunlar içine yuva yapan bir böcek türüdür.

Tahta kurdu omurgasız hayvanlar sınıfından olup ot ile beslenen böceklerdir. Tahta kurdu (Ağaç kurdu ) yaşadığı yere göre boyları farklı olabilir ve yaklaşık olarak ağaç kurdunun boyu 1 – 2cm kadardır. Tahta kurdu böceğini tanımak kolaydır. Bu böceklerin üst kısmında kanat denen organları vardır. Ve ağız kısımları da kesici bir şekildedir. Ağaç kurdunun bedeninin alt kısmında toplamda altı ayağı bulunur. Ağaç kurdunun baş kısmında 2 adet anteni bulunur. Beslenmesinde bitkilerin taze aksanlarını ve yeni filizlenmiş kısımlarını kemirerek yerler. Ağaç kurdunun halk arasında birçok ismi vardır ve farklı isimler ile anılır. Genel olarak; ağaç kurdu, tahta kurdu, ahşap kurdu, ahşap böceği, mobilya kurdu, mobilya böceği, ağaç kemiren, ağaç delen gibi bir isim ile anılırlar. Ağaç kurdu hem doğal ortamda hem de ev ortamında insana birçok zararlar verir. Tahta kurdunun ağız ve baş kısmı çok sert maddeden oluşmaktadır. Bu sayede her türlü ahşap ve ağaç malzemeleri delerek içine yuva yaparlar. Ağaç böcekleri doğal ortamda ağaçları delerek gövdelerine yerleşirler ve bu sayede ağaçların kurumasına neden olurlar. Ve ayrıca yeni sürgüleri kemirip yedikleri için ağaçların gelişmesini engellerler.
Ahşap böceği ev ortamına geldiğinde evde ahşap ve ağaçtan oluşan tüm maddeleri kemirir ve iç kısmına yuvasını yapar. Böylece Tahta kurdu evdeki tüm eşyaları kullanılmaz hale getirir. Evde tahta kurdunun varlığını şöyle görebiliriz. Tahta kurdunun ahşabı kemirdiği yerde un gibi ufak ahşap kırıntıları dökülür. Tahta kurtları ev dışında şuralarda görülür. Mobilya, ahşap kapı, ahşap pencere, ahşap silo, parke ve döşemelerde, tüm ahşap ev eşyalarında, sandal, kayık ve gemi güvertesinde, canlı ağaç köklerinde ve dallarında olmak üzere ağaç ve tahtadan oluşan tüm maddeler üzerinde rastlamak mümkündür.

Ağaç kurdu nasıl ilaçlanır?

Ağaç kurdu ilaçlaması çok zordur. Ferdi olarak yapılan ilaçlama ile tahta kurdundan kurtulmak imkânsızdır. Ağaç kurdu yuvasını ahşabın derinliğine yaptığı için ilaçlamada ilaçtan fazla etkilenmez. Bu bakımdan ilaçlama şirketi olarak ahşap kurdu için kullandığımız ilaçlar diğer ilaçlardan farklıdır.
Ahşap kurdu için kullanılan ilaçlar yoğun sıvı kokulu ilaçlardır.

Ağaç kurdu evde nerde bulunur?

Tahta kurdu (mobilya böceği, ağaç kurdu) evlerde farklı yerlerde bulunur. Evde ahşap olan lambri, parke, kapı ve pencere, mobilya olmak üzere birçok ev eşyası içlerine girerek yuvalanır ve bunları delerek kullanılmaz hale getirir. Evde ağaç kurdunun var olduğunu anlamak kolaydır. Ağaç kurdunun yuva yaptığı yerde ahşap kırıntıları dökülür ve gece kemirdiği kısımlarda ağaç kurdunun sesini duymak mümkündür.

Tahta kurdu insanlar için zararlımı?

Tahta kurdu insanlar için zararlı olan bir haşeredir. Tahta kurdu beslendikten sonra yumurta bırakmak ve yuva yapmak için önüne çıkan her türlü ağaç ve ahşap eşyaları deler ve iç kısımlarına yuvasını yapar. Tahta kurdu eşyaları kemirdiği için onların çürümesine ve kullanılamaz hale gelmesine neden olur.

Tahta kurdu insanı ısırır mı?

Tahta kurdu beslenmesinde insan ve hayvan kanını kullanmaz bu bakımdan Tahta kurdu insanı ısırmaz. Tahta kurdunun insana verdiği en büyük zarar insanların eşyalarına ve yetiştirdiği bitkileredir. Çünkü Tahta kurdu bu eşyaları deler ve çürümesine neden olur.

Leave a Reply