Bit ilaçlama

Eklembacaklı hayvanlar içinde incelenen küçük yapılı bir asalaktır. İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yaşayan ve bunların deri ve kanları ile beslenen bir parazittir. Yapı ve şekil olarak diğer hayvanlardan farklıdır. Küçük yapılı olup genel olarak boyu 2 – 3mm kadardır. Vücudu alttan ve üsten basık olup bir diske benzer. Bedeninin alt kısmında toplamda 6 ayağı vardır ve her ayağının uç kısmında çengeller ve vantuz şeklinde organları bulunur. Bu sayede üzerine geçtiği canlıya sımsıkı yapışır. Baş kısmında bir çift anteni bulunur ve antenler kısa ve kalındır. Üzerinde kanatları yoktur hareketlerini ayakları ile sağlarlar bu bakımdan Bit haşeresi çok hantaldır ve çok pasif hareket eder. Renkleri türüne bağlı olarak değişir. Genel olarak; pembe, beyazımsı, siyah renklerde olabilmektedir.

Bit insanlar ve hayvanlar üzerinde bulunduğu zaman, üzerinde bulunduğu canlıdan ortalama olarak günde 3 – 4 defa kan emer. İnsan üzerinde bulunan çeşitleri; baş biti, vücut biti ve kasık bitidir. Çeşitleri insanın farklı yerlerinde bulunurlar ve yapıları da farklıdır.
Bitler insan ve hayvan üzerinde bulunmadığı zaman çok uzun zaman yaşayamazlar. En fazla birkaç gün dayanabilirler. Genel olarak ömrü 1 ay kadardır. Çok çabuk ve çok sayıda çoğalan bir parazittir. Çiftleşen bit yumurtası çeşidine bağlı olarak farklı yere bırakır. Yumurtasına sirke denir ve sirkelerini kuvvetli bir yapıştırıcı niteliğinde özel salgı ile bulunduğu canlının üzerine yapıştırır. Saç biti yumurtasını (sirke ) saç kılları üzerine bırakır. Vücut biti ve kasık biti de yumurtasını elbiseler üzerine bırakır.  Yumurtalar birkaç gün içinde açılır ve yavrular ortaya çıkar. Çıkan yavru tıpkı erişkinler gibi kan emerler.

Bit haşeresi insana bulaştığında insandan günde 3 – 4 defa kan emdiği için sürekli insanlar kaşınır ve canı acır. İnsan üzerinde birçok bu haşereden olduğunu düşündüğümüzde o zaman ne vahim bir durum olur. Isırdığı yerler kızarır, kaşınır ve kabarır ve hatta bazen apseli bölgeler oluşur.
İnsanların sürekli deri ve kanını besin olarak kullandıkları için insanlarda deri hastalıkları ve halsizlik ve iştahsızlıklar görülür. Ayrıca bit üzerinden geldiği diğer canlılardaki hastalık ve mikropları da üzerine yerleştiği insana bulaştırır.

Bit insana şu şekilde bulaşır ve yayılır.
1 –  Genel olarak pis bırakılan ortamdan insana bulaşır.
2 –  Dışarıdan alınan bir eşya veya giyecek ile bulaşabilir.
3 –  Bir kişinin eşyalarını kullanmak ile bulaşır.
4 – Aynı ortamda bulunmak ile bit bulaşabilir.
5 –  Toplu yaşam alanlarında daha sıklıkla yayılır.
6 –  Bazen evcil hayvanlar ile evlere kadar gelir ve insana bulaşır.

Bitlenme durumunda insanlar çok çabuk bir şekilde önlem alması gerekir.

 

Üzerine bulaşmış bir insanın yapması gereken en doğru şey, en kısa zamanda doktor kontrolünden geçmesidir. Aksi takdirde bu haşere çabuk çoğalır ve yayılır. Buda yetmezmiş gibi insana birçok hastalığı da beraberinde bulaştırır. Bit ile mücadele insan üzerinde ise mutlaka doktorun verdiği ilaçlar ile beden ilaçlanmalı ve elbiseler ve çevre ilaçlama firmaları tarafından detaylı bir şekilde kontrol altına alınmalıdır. Elbise ve yatak çarşafları ise kaynatılmalı. Bu haşereden kurtulmak için bütün bu işlemlerin aynı zamanda yapılması gerekir. İnsana ve hayvanlardan kan emen ve insanlara birçok mikrop bulaştıran bit çeşitleri şunlardır.

VÜCUT BİTİ ( Pediculus vestimenti )
Vücut biti adından da anlaşıldığı gibi insan ve hayvanların vücudu üzerinde bulunan bir çeşididir. Vücut biti genel olarak insanların tüysüz olan kısımlarında bulunur ve boyu 3mm kadardır. Deri üzerinden kan emdikten sonra elbise kıvrımlarına yumurtasını bırakır. Sürekli insan üzerinde bulunduğu için insandan kan emer ve dışkısını da insanın bedeni ve elbisesi üzerine bırakır. İnsana bulaştırdığı en önemli hastalık tifüs hastalığıdır. İnsan üzerinde bulunan vücut biti ile mücadele için mutlaka doktora gidilmeli ve doktorun tavsiye ettiği ilaçlar ile vücut ilaçlanmalı. 

KIL BİTİ – KASIK BİTİ ( Phthirius pubis )
Kıl biti diğer adıyla kasık biti insanların üzerinde bulunan diğer bir  çeşididir. Kıl biti özellikle insanların sakal, koltuk altı ve kasıklarına yerleşir. Bu bölgelerdeki kılların köklerinden deri içlerine girer ve oradan beslenir. Diğer bitlerden daha ufak yapıdadır. Kıl köklerinde olduğu için insanı daha çok kaşındırıp rahatsız eder. Yapı olarak boyu genel olarak 1mm kadardır. Kıl biti ile mücadelede ferdi olarak müdahale etmemek gerekir. Mutlaka doktora gidilmeli ve verilen özel losyonlar ve ilaçlar ile tedavi olunmalı.

BAŞ BİTİ – SAÇ BİTİ ( Pediculus humanus capitis )
Baş biti diğer adıyla saç biti insanlar arasında en çok rastlanan  çeşididir. İnsanların başında bulunur. Baş kısmında deri ve kan ile beslenir. Sürekli kafatasından kan emdiği için başta sürekli kaşınmalara neden olur deri döküntüleri görülür. En çok ense ve kulak arkasında bulunur. Yumurtasını saçların üzerine paketler halinde bırakır. Başta bulunan saç biti genel olarak beyaz renktedir.

Bit evlere nerden bulaşır?

Bit hayatını devam ettirebilmek için mutlaka bir canlıya ihtiyaç duyar ve bir canlı üzerinden mutlaka kan emmesi gerekir. Bu bakımdan canlılar dışında yaşayamazlar. Bit böceğinde kanat yoktur ve çok pasif hareket eder. Bu bakımdan yayılması diğer canlılar üzerinden olmaktadır.
Bit evlere ve insanlara şu yollar ile bulaşır.
Bit evcil hayvanlar ile evlere gelirler ve insanlara bulaşır.
Bit asalağı bitlenmiş kişilerin eşyalarını ve elbiselerini kullanarak
Pis olan ortamlardan ve Toplu yaşam alanlarından daha çok yayılır
Bit eve gelen bitlenmiş kişilerden bulaşabilir.

Bitten kurtulmak için ne yapılmalı?

Bit insanların üzerinde ise doktorun verdiği ilaçları kullanmak gerekir ve bitin bulunduğu ortamda mutlaka ilaçlama şirketi tarafından ilaçlanması gerekir. Bit ilaçlaması için kesinlikle ferdi müdahalede bulunmamak gerekir. Zira kullanılan yanlış ilaç cildimizde kalıcı hasarlara neden olabilir veya zehirleyebilir. İnsanın ilaçlanması, çevrenin ilaçlanması ve genel temizliğin yapılması aynı zamanda yapılmalı. Yoksa kesinlikle kesin çözüm olunmaz.

Bit insana hangi hastalıkları bulaştırır?

Bit insanlar ve hayvanlar üzerine yerleşir ve bu canlılardan kan emerek beslenir. Bit insanlar ve hayvanlardan kan emdiği zaman o canlının kanında bulunan mikropları ve hastalıkları da kendi bünyesinde toplar ve bir sonraki canlıdan kan emdiğinde mikropları bu canlıya bulaştırır. Bit ısırması sonrasında insana geçen hastalıklar; Tifüs virüsü, Humma virüsü, İltihaplı akneler, Veba, Deri hastalıkları gibi birçok hastalıklardır.

Saç biti nasıl ilaçlanır?

Saç biti için mutlaka doktora gidilmeli ve muayene olunmalı. Saç biti ilaçlaması için verilen özel losyon ve ilaçlar ile saçlar ilaçlanmalı ve verilen özel saç tarakları ile saçlar taranarak ölen bitler ve sirkeler saç içinden çıkarılmalı.
Doktorun saç biti için verdiği ilaçlar insana zarar vermemeli ve kötü kokmamalı. Saç biti için önerilen ilaçlar aksine güzel kokmalı ve sağlıklı olmalı.

Bit ne ile beslenir?

Bit ne ile beslenir?Bit insanlar ve hayvanlar üzerinden beslenen bir asalak böcektir.  Bu hayvanlar üzerinde yaşadığı canlıdan günde 3 – 4 defa kan emerek ve derisini kemirerek beslenir. Karın kısmı çok esnek olan bitler karnı şişene kadar kan çekerler. İnsan ve hayvanlar üzerinden kopan bir bit en fazla birkaç gün yaşar. Hayatta kalabilmesi için mutlaka kana ihtiyaç duyar.

İnsan üzerinde hangi bitler görülür?

İnsan üzerinde hangi bitler görülür?İnsan üzerinde bulunan ve insana en çok rahatsızlık veren bit çeşidi; vücut biti, saç biti (baş biti), kasık biti (kıl biti) gibi bit çeşitleridir. Bu bitlerin bazıları insanların sadece saçında bazıları vücudunda ve bazıları da kasık, koltuk altı ve sakal kıllarının köklerinde bulunur. Bu bit çeşitlerin genel olarak özellikleri insanlardan durmadan kan emmesi ve insanlara hastalık bulaştırmalarıdır.

 

Leave a Reply