Çekirge ilaçlama

Kanatlı hayvanlardan olan ve zıplayarak hareket eden böcektir. Çekirgeler dünyanı her yerine bulunurlar ve yaşama yeri olarak genellikle sıcak bölgeleri tercih ederler. Çekirge haşeresi tanımak çok kolaydır. Vücuduna baktığımızda genelde yanlardan basık bir şekilde ve sırt kısmında kanatları olan bir böcek türüdür. Bedeninin alt kısmında 4 adet ufak ve son iki tanesi de büyük olan toplamda 6 ayağı bulunur.

Çekirge bu büyük ayakları sayesinde çok uzak mesafelere kadar zıplar. Küçük yapılı bir hayvan olup genellikle birkaç cm boylarındadır. Tropikal bölgelerde ve amazonlarda 20cm boyunda olan türleri de bulunmaktadır. Baş kısmında sert bir tabakadan oluşan 2 adet gözleri vardır ve başın alt kısmında da kesici bir ağızları bulunmaktadır. Bu ağızları ile bitkilerin taze sürgülerini ve meyve ve sebzeleri kemirerek yerler. Beslenmesinde tamamen bitkileri yerler ve beslenmek için hayvan ve insan kanını kullanmazlar. Bu bakımdan insanı sokması ve insanı zehirlemesi gibi durumları söz konusu değildir.

Baş kısmında bir çift antenleri bulunur. Bu antenleri sayesinde besinin yerini bulurlar. Kanatları sayesinde çok uzak mesafelere kadar uçarlar. Bazen Çekirge göçleri yaşanmakta ve çekirgeler havada sürüler halinde bir ülkeden başka bir ülkeye göç ederler. Önüne çıkan her türlü tahıl ve bitkileri kemirip yerler.  İstilasına uğramış bir ekin çok kısa bir zamanda talan olur ve geriye hiçbir tahıl ve besin kalmaz.

Gündüzleri aktif olur ve beslenmesini gündüzleri yapar. Gece pasif olurlar ve saklanırlar. Çekirge haşeresi bulunduğu yerin rengini alır ve bu renge adapte olur.  Yani her renkte bu haşereden  bulmak mümkündür. Ağaçlık alanlarda ve otlaklarda yaşayan haşereler yeşil renkli olurken, dağda ve bozkırlarda yaşayanları ise o ortamdaki otlar ve çakılların rengini alırlar ve kendini diğer canlılardan gizlerler.

Çekirge insanların en çok ekinlerine zarar verir ve genellikle bağ, sebze, meyve, tahıl, saksı çiçeklerine, ekinlere ve hububatlara zarar verir bunların yapraklarını kemirirler.  Çiftleşmek için dişi ve erkek çekirgeye ihtiyaç duyar. Çiftleştikten sonra yumurtasını besinin ve yeşilliğin bol olduğu kısma bırakır. Çıkan yavruları kanatsız bir yapıdadır. Büyüyen  yavrusunun kanatları da bu esnada gelişimini tamamlar ve uçacak seviyeye gelir.

Çiftçilikle uğraşan insanların korkulu rüyası gibidir. Bu haşere insanlar tarafından hiç sevilmez ve sürekli bu haşere ile mücadele gereği düşünülmüştür. Çekirge böcekleri ile yıllardan beri ferdi olarak ve bilinçsiz bir şekilde mücadele edilmiş fakat kesinlikle başarılı olunmamıştır. Gelişen teknoloji ve ilaç sanayisi ile şimdi tüm haşere rahatlıkla kontrol altına alınmakta ve bunların zararları en az seviyeye dürülmüştür.

İlaçlama yapmak çok ciddi bir iştir. Yanlış yapılan bir uygulama sonucunda ortaya çıkabilecek aksaklıkların giderilmesi zor olduğundan çekirge ilaçlama işlemlerinde konusunda uzmanlaşmış, kaliteli ve sizlere çözüm getirebilecek ilaçlama firmaları ile çalışmanız gerekmektedir.

18 yılı aşkın süredir çekirge ilaçlama konusunda uzmanlaşmış kadromuz sizlere 5 ilde üstün olarak göstermiş olduğu başarıyı yaşam alanlarınızda da sağlamak için sadece bir telefon kadar uzağınızda bulunmaktadır.

Çekirge Nedir?

Çekirge denilince aklımıza vücudu yanlardan basık sırtında kanatları olan ve bedeninin alt kısmında 4 adet ufak 2 adet büyük ayakları olan bir böcektir. Çekirge bu ayakları ile zıplayarak hareket eder. Boyları genellikle boyları 2 – 5cm olan çekirgelerin bazı türleri 20cm kadar olabilmektedir. Çekirge bulunduğu ortamın rengini almakta ve sıcak iklimlerde ortaya çıkar.

Çekirge ne kadar büyüktür?

Çekirgenin boyu ve yapısı çekirgenin türüne ve yaşadığı iklime göre değişmekte. Çekirge haşeresi genel olarak – 5cm boyunda fakat tropikal bölgelerde yaşayan çekirgeler 20cm boyunda olabilirler. Çekirgeler kendisine zarar veren insanları ve hayvanları dişlerler ve canını acıtabilirler fakat asla zehirleme gibi durumları söz konusu değil.

Çekirge hangi mevsimde yaşar?

Çekirge özellikle sıcak olan bölgelerde yaşamayı tercih eder. Kış aylarında ve soğuk mevsimlerde gözükmezler. Beslenmesine ihtiyaç duyduğu yeşillikleri ve yiyecekleri buldukları her yerde bulunurlar. Çekirge böceği yalnız yaşamayı sevmez bu bakımdan ortamda 1 den fazla sayıda bulunurlar.

Çekirge Isırır mı?

Çekirge beslenmesinde insan ve hayvan kanını kullanmaz. Bu bakımdan Çekirge insanlara saldırmaz. Fakat kendisine zarar verildiğinde yani elle tutulduğunda insanı ısırabilir. Çekirgelerin insana en büyük zararı besinlerine olur. İnsanların temel besini olan tahıllara, meyvelere, sebzelere ve yiyeceklerine zarar verirler ve tüketilmeyecek hale getirirler. Bu bakımdan çekirgeler ile mücadele gereği duyulmuş ve Çekirge ilaçlaması yapılmaktadır.

Çekirge hayvanlara zararlı mı?

Çekirge zehirsiz bir böcek türüdür. Çekirge beslenmesinde kesinlikle insan ve hayvan kanını kullanmaz. Bu bakımdan insan ve hayvanları sokmazlar. Fakat insanlar çekirgeyi elle tutukları zaman çekirgeler kendisine zarar geliyor zan edip ısırabilirler. Fakat asla hayvanlara ve insanlara saldırmazlar ve zarar vermezler.

Leave a Reply