Çiyan

Çiyan haşeresi akrep ve yılan kadar tehlikeli olan bir haşeredir. Yaşadığı yere ve iklime bağlı olarak farklı boylarda ve farklı türlerdedir. Görünüş olarak kırkayaklara benzer ve birçok insan tarafından ayırt edilmez fakat kırkayaklardan ayıran belirgin özellikler vardır.

Bu zehirli haşerenin  vücudu bölmeler halindedir ve her vücut bölmesinde 2 adet ayakları bulunur. Bedeni üzerindeki ayaklar zehirlidir. Ayrıca ağzında insan ve hayvanları ısırıp zehirleyen zehirli iğnesi vardır. Zehri örümcek gibidir. Çiyan ısırığı haşerenin bedenindeki iç organlar erir ve bir bulamaç haline gelir. Daha sonra bu eriyik içeriği içer ve karnını doyurur.

Türlerine bağlı olarak farklı renk ve yapıdadırlar. Genel olarak, kızıl, sarı, kırmızı, kahverengi, siyah ve diğer renklere sahip canlılardır. Çiyan haşeresi yuvasını farklı yerlere yapar. Yuvasını ya toprak altına ya da ağaç kabukları altına yapar. İlkbahar ve sonbahar aylarında yağmurlar yağdığında  yuvaları su ile dolar ve bu haşereler yuvasından çıkıp yüksek yerlere çıkarlar. Bu esnada evlerimize kadar gelirler.

Eve gelen çıyan evlerin belli kısımlarına yerleşir.  Evde kapı kenarlarında, süpürgeliklerde, pencere kenarlarında, kapı pervazında, duvar çatlaklarında ve kenar kuytu bölgelere yerleşirler. Genellikle ıslak ve nemli yerleri daha çok tercih eder ve gece daha çok aktif oldukları için beslenme ihtiyaçlarını da gece avlanarak sağlarlar. Beslenmesinde yakaladıkları ufak tefek böcek gibi haşereleri yediği gibi daha büyük cüsseli haşereleri de( fare, kuş ) yakaladığında zehirler ve yer.

Çiyan sokması insanlarda en çok gece görülür. Çünkü  gece aktif olup besin ararken ayakkabılar içine girerler. Veya ev ortamında  yatak içlerine kadar girerler ve insanlar temas ettiği zaman insanı ısırırlar ve zehirlerler.  Isırması sonucunda insanlar çok şiddetli acı his eder.  Isırdığı yer yanar, kaşınır, kızarır ve kabarır. Isırılan kişi hiç zaman kaybetmeden en kısa zamanda doktora başvurmalı ve tedavi olmalı.

Evde bu zehirli haşere görülmesi durumunda mutlaka ilaçlama yapılması gerekir. Aksi takdirde tekrar ısırır veya evde birden fazla çıyan olabilir. Buda hayatımızın sonu anlamına gelir. Yeşil ilaçlama olarak her zaman sağlığınızı korumak ve tüm haşereye karşı ilaçlama yapmak bizim vazifemiz.

Öldürücü derecede tehlikeli olan bu canlı ile kesinlikle ferdi olarak müdahale edilmemelidir. Dokunulması durumunda kendini tehlikede hissedecek ve saldırıya geçecektir. 18 yılı aşkın süredir çiyan ilaçlama konusunda deneyimli olan şirketimiz sizlere bu zararlı haşereden kolaylıkla kurtulmanız için gerekli işlemleri uzman ekibi ile sağlayabilmektedir.

Evde çiyan görüldüğünde ne yapılmalı?

Evde Çiyan görüldüğünde yapmanız gereken Çiyanın bulunduğu alan terk edilmeli ve bir ilaçlama şirketine ulaşmak gerekir. İlaçlama şirketi olarak yıllardır sizlere tüm böcek ve haşere ile mücadelede hizmet sunmaktayız.
Çiyan ilaçlama profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından yapılmalı. Çıyan zor ölen bir haşeredir. Bu bakımdan Çiyan ilaçlaması için kullanılan ilaçlar şirketimiz bünyesinde özel karışımlardan yapılmaktadır. İlaçlama yapmadan önce şirketimizden bilgi alın ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Çiyan sokmasında doktora gidilmeli mi?

Çiyan sokması sonrası ısırılan yer ile kalp arası sıkıca bağlanmalı ve ondan sonra en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Evde yanlış müdahalede bulunulmamalı ve kocakarı ilaçlarında teselli aranmamalı.

Çiyan zehirlimidir?

Çiyan zehirli bir haşeredir. Çiyan yaşadığı yere göre farklı bir yapıya sahiptir. sıcak iklimlerde ve kırsal alanlarda yaşayan Çiyanlar daha çok zehirlidirler. Çiyan zaten zehrinden olmasa beslenemez. Çünkü Çiyan avını önce zehirler ve  öldürür ondan sonra avını yer ve beslenir.

Leave a Reply