Danaburnu (Gryllotalpidae)

Danaburnu ( Gryllotalpidae ) ailesine ait bir böcek türüdür. Danaburnu haşeresi insanların kendisine değil de, ekinlerine çok zarar veren bir böcektir. Danaburnunu bu bakımdan ekinler arasında daha çok görmekteyiz. Dana burnu yapı şekil olarak çok küçük bir haşeredir. Danaburnu yaşadığı yere ve türüne bağlı olarak farklı boy ve yapıdadır. Genel olarak danaburnunun boyu 3 – 5cm kadardır. Danaburnu ilaçlama meyve ve sebze yetiştiriciliğinin olmassa olmaz bir kuralıdır Dana burnunu haşeresinin bedeninin üstünde kanatları vardır. Bazı Dana burnu türleri uçarken bazıları da uçmaz. Dana burnu haşeresinin toplamda 6 tane ayağı bulunur ve ön ayaklarının uç kısmında sert bir tabaka bulunur ve bununla toprağı çok hızlı bir şekilde kazar. Baş kısmında ince yapıda 1çift antenleri bulunur. Ve bedenine oranla çok küçük yapıda gözleri vardır.Danaburnu haşeresi çok etine dolgun bir haşeredir ve bazı kesimlerde Dana burnu haşeresi besin olarak tüketilir. Dana burnu ağız yapısı kesici ve kemirici bir yapıdadır.

Danaburnu insanların besinlerini kemirir ve yer.
Dana burnu böceğinin kuyruk kısmında 2 adet çıkıntıları vardır.
Dana burnu genellikle toprak altında yaşar ve yuvasını toprağın derinliğine yapar. Dana burnu yuvasını genlikle yerin 20 – 30cm derinliğine yapar.

Dana burnu haşeresi en çok sevdiği toprak çeşidi kumlu ve hafif olan topraklardır. Zira burada yetişen yumru be sebzeler daha lezzetlidir. Ekinler sulandığı zaman Dana burnu böceğinin yuvaları su ile dolar ve bunlar su yüzeyine çıkar. Danaburnu gündüzleri toprak altında pasif bir şekilde dinlenir ve geceleri de yuvalarından çıkarak hem beslenir hem de yer değiştirir. Danaburnu böcekleri bazen geceleri ışığa doğru uçarlar ve ışık etrafında toplanırlar. Bu bakımdan geceleri Danaburnu ile daha çok karşılaşırız. Danaburnu genellikle yaz aylarında ve sıcak mevsimlerde aktif olur. Soğuk havalarda ve kış aylarında ise yuvalarından çıkmazlar ve kış uykusuna yatarlar. Dana burnu çiftleştikten sonra yumurta bırakmaya çekilir. Danaburnu yumurtasını toprağın derinliğine bırakır. Ve bırakılan yumurtadan çıkan Danaburnu larvaları 40 günde ergin hale gelir.

Danaburnu böceği tarım ile uğraşan kişilere çok büyük zararlar vermektedir. Çünkü Danaburnu haşeresi sebze ve meyveleri kemirerek yer ve verimsiz hale getirir. Dana burnunun zarar verdiği başlıca sebzeler; patates, soğan, yer elması, yer fıstığı, çeltik, pamuk, süsü bitkisi, tütün, meyve fidanlarına ve tüm meyve sebzelerin taze kısımlarına zarar verir. İnsanların besinine zarar verdiği için mutlaka bu böcekler ile mücadele etmek lazım.

Danaburnu ekinlere, sebze ve meyveleri yiyerek zarar verdiği için çok zararlı bir böcektir. Bu bakımdan Dana burnu görülen tarlalar ilaçlanmalı. Yoksa Danaburnu haşeresi hem çoğalır ve hem de ekinlere büyük çapta zarar verir. Bu bakımdan Danaburnu için en kısa zamanda önlem almak gerekir. Dana burnu ilaçlaması için mutlaka ilaçlama şirketi ile çalışmak gerekir. Ferdi olarak ilaçlama yapmayınız. İlaçlamada kullanacağınız yanlış ilaç ve ilaçlama yöntemi hem size zarar verir hem de ürünlere zarar verebilir. İlaçlama konusunda uzman olan ilaçlama şirketi olarak günün 24 saati ilaçlama hizmeti sizlere sunmaktayız.

Leave a Reply