Evde böcek olma sebepleri

Çoğu insan geceleri kalkınca sağa sola kaçışan siyah yada kahverengi böcekleri görmüştür. Peki ama evde böcek neden olur nasıl olur da evlere kısa sürede yerleşip fark edilmeden evlerde üreyip çoğalır ve insanlar için ciddi anlamda sağlık sorunlarına neden olurlar. Gider böcekleri olarak bilinen ve özellikle karanlıkta daha hareketli olan hamam böcekleri, kalorifer böcekleri, tahta kuruları, akrepler, çiyan ve kırkayaklar gündüzleri nadir olarak karşılaştığımız böcek çeşitleri olup insanlar uyuduktan sonra ışıkların kapanması ve etrafın sakin durumundan faydalanıp ortaya çıkarlar, hem avlanır hemde sağa sola girip çıkmaya başlarlar. Evde böcek neden olur diye merak edenlerin bilmesi gereken asıl böcek yaşam alanlarının binaların dış kısımları ve lağım kanalları ile kanalizasyon bağlantılarının olduğunu bilmeleri özellikle çöp kutularının ve nemli alanların haşereler için son derece uygun üreme noktaları olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Yeni binalarda ve çok bakımlı evlerde bile böcek sorunlarının yaşanmasına en önemli nokta binalara bağlanan lağım kanalları ile bağlantılı borular ve lavabo giderlerinin böcekler için adeta evlere giriş merkezlerinin olduğu buralarda tedbir alınmaması nedeni ile devamlı daire içlerinde böcek şikayetlerinin tekrarlandığı bir gerçektir. Evde böcek neden olur sorusuna verilecek yanıt elbette böceklerin küçük yapılı haşereler olduğu ve hızlı hareket etmeleri nedeni ile pek çok sebeple evlere girerek kuytu köşelerde üremeleri çok daha kolay olmaktadır.

Böcekler için elverişli bölgeler

Yeryüzünde insanın var olduğu her yerde bu yaşama ortak olan haşere türleri, şehir yaşamında evlerin de ziyaretçisi olmaktadır. Evde böcek üremesi ve barınmasının çok çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Dünya üzerinde 2 milyondan fazla türle son derece kompleks bir biçimde varlığını sürdüren ve hızla üreyen böceklerin insanın olduğu her alanda yaşadığı düşünülürse, evlerde de bulunmaları şaşırtıcı değil aslında yaşam alanlarının giderek kırsal alanlara yayılması ve doğal alanların bozularak adeta beton yığınlara dönüşmesinin bir nedeni olarak gidecek yer bulamayan böcekler ister istemez binalara ve konutlara girerek insanlar için baş belası hale gelmektedir. Ancak neden oldukları hastalıkların ciddiyeti düşünüldüğünde ise böceklere karşı önlem alınmaması halinde ciddi sağlık risklerinin de gündeme gelme ihtimali de giderek artmaktadır. Evde böcek neden olur sorusuna verilebilecek pek çok farklı yanıt bulunsa da asıl olan böceklerin barınmak ve yiyecek aramak için yaşam alanlarına girip buraları mesken edinmeleri sonucunda ciddi anlamda böcek sorunları ile yüz yüze gelinmektedir.Birçok mikrobun doğrudan insanların dokunduğu, kullanıp yiyeceklerinin konduğu yüzeylere yerleşmesini sağlayan böcekler, yiyeceklerin ve içme sularının da bir mikrop kaynağı haline dönüşmesine neden olabilir.

Böcek üremesini önlemek için ne yapılmalı?

Böcekler çok hızlı üreyebilen ve birkaç taneyken haftalar içinde binlerle ifade edilen sayılara ulaşabildiğinden, çözüm için ilaçlama uygulamalarının belirli aralıklarla ve böceklerin haşere kimyasallarına olan dirençlerinin durumuna göre farklı içerikte kaliteli böcek ilaçları ile yapılması gerekmektedir. Bu şekilde ilk ilaçlama da henüz yumurta olduğu için çok daha az etkilenen böceklerin birkaç hafta sonra sorun teşkil etmesi önlenmiş olur. Bazı haşereler tek ilaçlama ile kontrol altına alınamayacak kadar dirençli ve çok derin noktalara yumurtlama özelliğine sahip oldukları için üç hafta sonra ikinci bir ilaçlama yaptırılması böceklerin yok edilmesinde son derece büyük öneme sahiptir. Böcekler için elverişli alanlar evde böcek neden olur sorusunun aslında yaşam alanlarının hemen yanı başında olmasından dolayı çok sık sorulan ve istemesekte haşere şikayetleri ile karşılaşmak durumunda olduğumuzun kanıtıdır. Böcek üreme alanları binaların ortak kullanım alanları ve zemin katları ile dış duvarların toprakla birleştiği noktalardaki çatlaklar olup evlere tırmanarak, kapı altı ve buldukları boşluklardan girerek insan sağlığı için tehlike arz ederler. Bu sebeple evde böcek neden olur evdeki böceklerden kurtulma yolları nelerdir diye düşünenlerin vakit kaybetmeden böcek görmeye başladıkları ilk andan tedbir almaları ve hemen böcek ilaçlama hizmeti alarak yaşam alanlarının adeta bir böcek yuvasına dönüşmesini engellemeleri hem huzurları açısından hemde böceklerin kolayca ortadan kaldırılması açısından bir hayli önemlidir. Evinizde böcek varsa teknik ilaçlama ekibinden ilaçlama yardımı alarak böcek şikayetlerinize son verebilir sağlığınızı riske atmadan huzurlu bir yaşam sürebilirsiniz.

Leave a Reply