Güve ilaçlama

Güve insanların besinine ve eşyasına büyük zararlar verir ve birçok farklı alanda yaşayan zararlı bir böcek türüdür.
Yaşadığı ortama bağlı olarak farklı yapılara sahip ve farklı isimler ile bilinirler. Birçok  çeşidi kanatlıdır ve kelebeğe benzer ve değişik renklerdedir fakat kelebek değildir. Kelebek ile ayırt etmek çok kolaydır ve belli başlı özelikleri vardır. Güveler genellikle gece görünürler.  Beslenmesi, yer değiştirmeleri ve uçmaları gece daha çok görünür. Gündüzleri fazla uçmazlar kenar kuytu bölgelerde saklanırlar.

Yaklaşık olarak boyu 5 – 12mm kadardır. Birçok renkte olabilmekte fakat renkleri çok mattır. Parlak bir görünümleri yoktur. Bu haşereye her ortamda rastlamak mümkündür. Bazı  çeşitleri evde halı ve deri üzerinden beslenirken bazı  çeşitleri de tahıl ambarlarında ve hatta ekinler üzerinde bulunmaktadır.

Evde Güve olduğunda mutlaka en kısa zamanda önlem almak gerekir çünkü evdeki bu zararlı haşere ev ortamında bulunan deri, yün, ipek, tahıl ve besinler olmak üzere birçok gıdaları ve eşyaları kemirip kullanılmaz hale getirirler.

Ambarda ve ekinlerde Güve çeşitlerine rastlanıldığında mutlaka en kısa zamanda önlem almak gerekir aksi takdirde tüm tahıl ve hububatları en kısa zamanda kullanılmaz hale getirirler. Tahıl tanesinin içini boşaltıp sadece posasını bırakırlar. Birçok çeşidi vardır ve halk arasında en çok bilinen  halı güvesi, tahıl güvesi, elbise güvesi, odun güvesi, deri güvesi gibi çeşitler ile anılmaktadırlar.

Güve kelebeğe benzer fakat ikisini birbirinden ayırt etmek için şu özeliklere bakmak gerekir

Bu zararlı haşerenin kanatları üstünde pullar bulunur ve renkleri genellikle yaşadığı ortama bağlı olarak değişir ve mat bir haldedir ayrıca antenler zarif ve tırtıllı bir yapıdadır. Kelebeğin kanatları ise düz ve pulsuzdur. Kelebeğin renkleri çok canlıdır. Güve böceği geceleri ortaya çıkar ve uçuşur ve beslenir fakat kelebekler ise gündüzleri uçuşurlar ve aktiftirler.

Bu zararlı haşere ile bireysel mücadele etmek oldukça zordur. Dışarıdan alınan ilaçlar ile yapılacak bireysel müdahale hiçbir zaman etkili olmayacaktır. Bu nedenle ilaçlama firmaları ile görüşerek güve ilaçlama hakkında detaylı bilgi alınmalı ve profesyonel bir yardım istenmelidir.

Güveler nasıl ürer ve çoğalırlar?

Güve üreme erkek ve dişi Güvenin çiftleşmesi ile olur. Güve çiftleştikten sonra yumurta bırakacak ortam arar ve uygun bir  yer bulduğunda kendine bir koza örer ve içine de yumurtasını bırakır. Güve haşeresi yılda 4 – 5 defa çiftleşebilirler.
Güve yumurtası ortama bağlı olarak genellikle 1 – 2 haftada olgunlaşır ve yumurtadan larvalar çıkar ve yaklaşık 1 ay içinde erginliğe ulaşırlar. Güve böceği açlığa uzun zaman dayanabilen böceklerdendir. Bir Güve böceği besin bulamadığı zaman 2 yıl aç olarak yaşayabilir.

Güve ne yer?

Güve çeşidine bağlı olarak farklı besinler ile beslenir. Evde bulunana ev Güveleri, evdeki deri, ipek, yün, kıl gibi maddelerden oluşan eşyaları kemirerek yerler. Ayrıca evdeki Güveler tahıl Güvesi ise evde bulunan tahıl ve hububat gibi gıdaların içini boşaltıp yerler. Odun Güvesi ve diğer Güve çeşitleri de bulunduğu ortama bağlı olarak farklı besinleri yerler.

Güve zararlı mı?

Güve haşeresi bulunduğu ortamın sıcaklığına göre yılda birçok kez üreyebilir. Güve çok uygun bir sıcaklık bulduğunda aynı yıl içinde 4 – 5 defa çiftleşir ve ürer. Fakat uygun sıcaklığı bulamadığında veya soğuk bölgelerde Güve yılda 1 defa ürer. Güve ekin ve tarlada ise yumurtasını başaklar üzerine bırakır. Ev ortamında yaşayan Güveler ise genellikle kullanılmayan eşyaların içine yumurtasını bırakırlar.

Güve nerde bulunur?

Güve dünyanın her kıtasında yaşayan küçük yapılı canlılardır. Güve sıcak ortamı daha çok sever ve bu ortamda daha çok ürer. Güve ev ortamında genellikle kullanılmayan elbiseler ve eşyalar, rulo halindeki halılar, ağzı açık tahıllar ve besinler, yün yatak ve yorganların içinde çokça bulunurlar. Ev dışında ise ekin tarlalarında, fabrika depolarında, tahıl depolarında, tekstil mağazalarında ve depolarında, deri fabrika depolarında, yün ve halı fabrikalarında, büyük stok depolarda ve büyük mağazalarda çoğu zaman görülmektedir.

Leave a Reply