Halı Böceği

Halı böceği adından da anlaşıldığı üzere evdeki rulo halindeki halı ve elbiseler arasında bulunan ve bunlar ile beslenen bir böcek türüdür.Siyah Halı böceğinin boyu ve şekli diğer böceklerden farklıdır ve genellikle 5 – 8mm kadardır. Siyah Halı böceğinin bedeninin üstü sert kıllarla kaplıdır ve siyah Halı böceğinin rengi türlerine bağlı olarak değişmektedir. Genel olarak adından da anlaşıldığı gibi siyah renktedir fakat diğer renklerde olan halı böceklerine rastlamak mümkündür. Siyah halı böceği besin olarak deri, yün, kıl, tüy, ipek, yün ve benzeri maddelerden oluşa eşyaları kemirir ve yer. Halı böceğinin çok az türü de bitkisel ürünleri besin olarak kullanır. Siyah halı böceği beslenmesini ve yer değişikliğini gece yapar. Gündüzleri ise kenar kuytu bölgelerde saklanır ve çok pasif olurlar. Siyah halı böceği sadece evlerde değil daha birçok alanda insanlara zarar verir. Siyah halı böceği birçok elbise deposu, halı mağazalarında ve kumaş fabrikalarında bulunur. Ev ortamı sıcak olduğundan dolayı her mevsim halı böceğine rastlamak mümkündür. Halı böceği iyi beslendikten sonra çiftleşir ve yumurta bırakır. Halı böceği yumurtasını yaşadığı eşyalar içine bırakır. Siyah halı böceği yumurtaları birkaç günde larvalaşır ve açılır. Çıkan halı böceği larvaları hemen beslenir ve birkaç gün içinde yetişkin bir halı böceği olur.
Siyah halı böceği her defasında 10’larca yumurta yapar. Evde siyah halı böceği görüldüğünde mutlaka ilaçlama isteyin aksi takdirde çok kısa zamanda çoğalır ve evdeki bütün eşyaları kemirerek kullanılmaz hale getirir.
Siyah halı böceği ve diğer böcek türleri yaşadığınız alanda var ise mutlaka en kısa zaman da ilaçlama yapmak gerekir. İlaçlama için mutlaka profesyonel destek alın ve ilaçlamayı mutlaka yasal çalışan ilaçlama firmalarına yaptırın.
Siyah halı böceği ile mücadelede jel ve benzeri ilaçlar kullanılmaz. Bazı kesimlerde naftalin ve bazı kimyasal maddeler kullanılır fakat kesinlikle bunlar böcekleri öldürmez sadece kullanılan ortamdan belli bir süre uzaklaştırır.
Siyah halı böceğinden kurtulmak için mutlaka ilaçlama yaptırın. Her türlü ilaçlama hizmeti olarak daima yanındayız.
İlaçlama eğitimi almamış, tecrübesiz kişilere ilaçlama yaptırmayın. Günün her saatinde bizlere ulaşın ve ilaçlama için randevuda bulunun.

Halı böceği ne zaman ilaçlanır?

Evde ve iş yerlerinde siyah halı böceğine rastlanıldığında mutlaka ilaçlama yapınız. İlaçlamada kesinlikle zaman kaybetmeyin. Aksi takdirde siyah halı böceği çok kısa zaman içinde ürer ve çoğalır. Siyah halı böceği ilaçlaması günün her saatinde rahatlıkla yapılabilir. Yeter ki ilaçlama için yasal bir ilaçlama firmasına ulaşın.

Evde halı böceği nerde bulunur?

Evde halı böceği genellikle kullanılmayan elbise ve eşyalar içinde bulunur. Halı böceği besin bulamadan uzun zaman yaşayamaz. Bu bakımdan hayvansal ve bazı bitkisel ürünlerin olduğu yerlerde barınırlar. Ev dışında da birçok ortamda halı böceğine rastlamak mümkündür.

Halı böceği için hangi ilaçlar kullanılır?

Halı böceği ile mücadelede kullanılan ilaçlar sağlık bakanlığı onaylı sıvı ilaçlardır. Siyah halı böceği ilaçlaması ve diğer böcek ve haşere ilaçlamasında mutlaka profesyonel destek alın. Halı böceği ilaçlamasını mutlaka ilaçlama firması tarafından yapılmalı ve kesinlikle ilaçlamayı ferdi olarak yapmayınız ferdi ilaçlamada ciddi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

Halı böceği zehirli mi?

Halı böceği ölü hayvan ve bitki atıkları ile beslenir. Kesinlikle beslenmesinde insan ve hayvan kanını kullanmaz ve herhangi bir böceği ısırıp zehirlemez ve öldürerek yemez.
Siyah halı böceği bu bakımdan insan ve hayvanları sokmaz ve ısırmaz. Yalnız çıplak elle dokunulduğunda bazı insanlarda alerjiye sebep olurlar. Siyah Halı böceğinin insana zararı sadece eşyalarınadır.

Leave a Reply