Kırkayak

Rutubetli ve nemli ortamlarda yaşamayı seven kırkayak; omurgasız canlılar arasındadır. Yapı olarak vücudu boğumlardan oluşur. Her boğum da iki çift ayak bulunur. Boyutları 3 cm ile 10 cm arasında değişmektedir. Çok fazla ayağı olsa bile çok hızlı hareket edemezler. Başlarında bulunan bir çift anten sayesinde hem yönlerini belirler hem de beslenimi için gerekli olan yiyeceklerin kokusunu algılamak için kullanırlar.

Kırkayak yaşamları itibari ile kırsal bölgelerde evlerde çok sık görülen canlılardandır. Evlerin özellikle bodrum, çatı ve balkonlarında görülen kırkayak ile mücadele çevre koşulları itibari ile çok zordur. Zehirli canlılar arasındadır. Durduğu yerde saldırmaz kendini tehlike altında hissetmediği sürece sokmaz.

Kırkayak beslenimini hem böcek kalıntıları, hayvan dışkıları gibi etçil beslendiği gibi otçul olarak yapraklar ile de beslenimini sağlamaktadır. Çiyanlar ile oldukça karıştırılırlar. Ancak çiyanları kırkayaklardan ayıran özelliklerin başında kırkayağın her boğumun iki çift ayak var iken çiyanlarda bir çift ayak vardır.  Çiyanların vücut yapıları yumuşak iken kırkayakların vücutlarını kaplayan tabaka daha serttir.

Leave a Reply