Kulağa Kaçan ilaçlama

Bu böcekler yapı olarak diğer böceklerden farklı bir yapıya sahip canlılardır. Genel özelikleri bakımından  bedeninin alt kısmında 6 ayağı bulunur. Başının üst kısmında toplamda 4 adet antenleri bulunur ve 2 tanesi büyük 2 tanesi ise küçük yapıdadır. Karın kısmı çok geniştir ve bedeninin arka tarafında bir adet kıskacı bulunur. Bu kıskaçlar çok pasif olup genellikle ufak böcek ve haşere türlerini dahi yerler. Kulağakaçan haşeresi üzerinde çok ufak kanatları bulunur.

Renk olarak genellikle kızıl, kahverengi, siyah veya sarımsı bir renkte olurlar. Fakat diğer renklerde olanlarda vardır. Beslenmesine bağlı olarak farklı boylarda olabilirler. Bazı türleri 3 – 5mm kadar olurlarken bazı türleri de 1 – 2cm kadar olurlar. Kulağakaçan böcekleri beslenmesinde hem otçuldurlar hem de etçildirler. Bitkilerin taze aksanlarını kemirip yedikleri gibi taze meyve ve sebzelerin de suyundan beslenirler. Ayrıca  hem yakaladıkları ufak böcek türlerini hem de ölü hayvan etinden de beslenirler. Çok çabuk ürerler ve çok sayıda çoğalırlar. Bu böcekler ile mutlaka mücadele edilmesi gerekir. Aksi takdirde bu böcekler sebze ve meyveler oldukça zarar verirler.

Kulağakaçan böcekleri evlerimize farklı şekillerde gelirler. Bunlar ya pazardan alınan meyve ve sebzelerle gelirler ya da evlerin önündeki yeşilliklerden ve meyve ağaçlarından gelirler. Evlere geldiğinde insanlar için tehlikeli olabilmektedir. İnsanlar uyurken insanın ağızlarına burnuna ve kulağına kaçabilirler. Bu esnada kulak zarlarına zarar verebilirler ve soluk borusunu tıkayabilirler yani insanlar için çok tehlikeli olurlar.

Kulağakaçan ilaçlama çok kolay yapılan bir ilaçlamadır. Fakat bireysel yapıldığında veya bilinçsizce ilaçlama yapıldığında insanlar için çok tehlikeli olabilir. Bu bakımdan hangi haşere olursa olsun mutlaka ilaçlanması için profesyonel ilaçlama şirketi ile çalışın. Çünkü kadıköy ilaçlama şirketi olarak kullandığımız bütün ilaçlar sağlık bakanlığı onaylı ilaçlar olup şirketimiz bünyesindeki ziraat mühendisi kontrolünde hazırlanmaktadır. Ayrıca ilaçlama elemanlarımız ilaçlama konusunda eğitim almış bilgili ve kültürlü kişilerdir.

Kullanılan ilaçlar genellikle sıvı ilaçlar olup püskürtme ve sisleme yöntemi ile uygulanır.  Kulağakaçan böcekleri için kesinlikle jel ve benzeri ilaçlar kullanılmaz.

Kulağa kaçan ilaçlaması ne zaman yapılmalı?

Evde veya birden çok Kulağa kaçan gördüğünüzde yapmanız gereken en kısa zamanda ilaçlama şirketine ulaşmaktır. Kulağakaçan ilaçlaması için bizlere günün 24 saati ulaşabilirsiniz. Kulağa kaçan ilaçlaması için kullanılan ilaçlar sıvı ilaçlar olup püskürtme yöntemi ile uygulanmaktadır.

Kulağa kaçan insana ne zaman zarar verir?

Kulağakaçan birçok haşere türüne karşı küçük boyutlu olmakla birlikte yaşadıkları yere göre fiziksel farklılıklar göstermektedir. Vücutlarının üzerinde birçok minik kanadı, baş kısmında kıskacı ve toplam 6 adet ayakları bulunur. Renkleri genellikle siyah, kahverengi ve sarıdır. Kanatları uçmalarını sağlamamakla birlikte son derece hızlı hareket edebilirler. Bazı bölgelerde boyları 20 mm ye kadar uzayabilmektedir. Yeryüzünde yaklaşık 900 türü olduğu bilinen kulağakaçan böceklerinin zararlarından korunmak için mutlaka böcek ilaçlama firmalarına kulağakaçan ilaçlama yaptırılmalıdır. Kulağakaçan ilaçlama işlemini yapabilmek için haşere ilaçlama firmasının bu konuda Sağlık Bakanlığı’ndan eğitim ve izin almış olması gerekir. Doğru ilaçlama yapmanın yolu ilaçlanacak böcek türünün teşhis edilmesi ve özelliklerinin bilinmesinden geçmektedir. Bu şekilde yapılacak uygulamanın türü ve tekrar gerektirip gerektirmediği kesin olarak belirlenir. Böylece yapıla işlemden ek etkili ve başarılı sonuç elde edilir.

Kulağakaçanların beslenme şekilleri ve besin maddeleri de yine yaşadıkları yere göre değişkenlik gösteren bir unsurdur. Genel olarak ekili alanlardaki sebze ve meyveler ile beslenmenin yanı sıra avladıkları karınca, tırtıl, örümcek gibi minik böcek türlerini de yiyebilirler. Kulağakaçan zararlısının besin olarak tercih ederek zarar verdiği meyvelerin başında şeftali, kayısı dut ve kiraz gelmektedir. Bu nedenle bu zararlının varlığının tespit edildiği ekim alanlarına da acil olarak uzman ekiplerce müdahale edilmesi gerekir. Burada kullanılacak ilaçların aynı zamanda mahsullere zarar vermemesi önemlidir.

Kulağakaçanlar her yumurtlama döneminde onlarca yumurta bırakabilir ve sıcaklığa bağlı olarak yumurtalar sadece birkaç gün içinde açılır. Bu nedenle çok hızlı ve çabuk üreyen bu zararlılarla bireysel yöntemlerle mücadele verilmesi imkansızdır. Bu zararlılar oldukça minik olmalarının da etkisi insanların ağızlarına, burunlarına ve kulaklarına kaçabilmekte ve bu durumda ciddi sağlık sorunları doğurabilmektedir.  Böyle bir durumda vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalıdır.

Kulağa kaçan böceği nerelerde bulunur?

Kulağa kaçan böceği yeşilliklerin bol olduğu her kısımda bulunurlar. Genellikle meyve ağaçları üzerinde bulunan Kulağakaçan ölü hayvan leşlerin olduğu yerlerde ve evlerde de sıkla rastlanan bir böcek türüdür. Bu böceğe rastlandığında mutlaka ilaçlanması gerekir. Kulağakaçan zehirli değil fakat zararlı bir haşeredir.

Kulağa kaçan ne ile beslenir?

Kulağa kaçan böcekleri beslenmesinde hem bitkileri kullanırlar hem de hayvansal gıdaları tüketirler. Özelikle meyve ağaçlarının üstünde yer alırlar ve bu bitkilerin meyvelerini ve taze sürgülerini kemirerek yerler. Aynı zamanda etrafın yakaladıkları ufak böcekleri yerler ve ölü hayvan leşlerinden de beslenirler.

Leave a Reply