Salyangoz İlaçlama

Yeryüzünün birçok nemli kısımlarında bulunurlar. Yaşayabilmek için mutlak süratle suya ihtiyaçları vardır. Nemli kısımlarda, çayırlık alanlarda, denizlerde ve tatlı sularda yaşarlar. Dış kısmı kıvrımlı ve sert bir kabuktan oluşur ve Salyangoz bu kabuk içinde yaşamını sürdürür. Vücudu ile kabuğu arasında sıvı ve akışkan mayi bir sıvı vardır bu sıvının ph oranı 7.5 civarındadır. Bu sıvı sayesinde  vücut ısılarını ayarlarlar ve kendini hem soğuktan hem de sıcaktan korurlar.

Çok soğuk havalarda ve kış aylarında  dışarıda kalırsa donar ve ölür aynı şekilde çok sıcak havalarda ve çöl sıcaklığında ise kurur. Vücutları kemiksiz bir haldedir ve vücut hareketlerini tamamen kasları yardımı ile yaparlar. Baş kısımlarında 2 adet büyük ve 2 adet küçük yapıda antenleri vardır. Beslenmesinde hem bitkilerin taze aksanlarını kemirip yerler hem de etraftaki ufak böcek türlerini yakalayıp yerler.

Salyangoz haşeresi üzerinde hem erkek hem de dişi üreme organları bulunur ve bazen kendi kendilerini döllerler bazen de çiftleşirler. Bir defa çiftleşme bu canlılar için birkaç yıl yetebilir bazense aynı yıl içinde 2 defa çiftleşebilirler. Kış aylarında ve soğuk mevsimlerde toprak altında ve ağaç kabukları altında kış uykusuna yatar. Genellikle yağmurlu havalarda ortaya çıkarlar ve oldukça fazla miktarda beslenirler fazla yedikleri besinleri kendi bünyelerinde depolarlar. İnsanların yaşadığı alanlarda insanlara ve besinlerine birçok zararlar verir. İnsanların besini olan sebze ve meyvelerden beslenirler.

Evdeki saksı çiçeklerini kemirir ve yerler. Ayrıca Salyangozlar insanlara birçok mikrop ve parazitleri insana bulaştırırlar. Evlerde veya yaşadığımız kısımlarda  rastladığımızda mutlaka en kısa zamanda ilaçlama yapmak gerekir. Aksi takdirde besinlerimize ve ekinlerimize büyük çapta zararlar verir ve insanlara birçok hastalık bulaştırırlar.

Bulaştırdıkları hastalıklar nedeni ile oldukça tehlikeli oldukları için salyangoz ilaçlama konusunda müşterilerine durmadan destek sağlayan ilaçlama şirketimiz haftanın 7 günü 24 saat aralık vermeden 5 ilde hizmet vermektedir.

Salyangoz en çok ne zaman görülür?

Salyangozlar kış soğuğunda ve yaz sıcaklığında nemli kısımlarda ya ağaç kabukları altında ya da nemli toprak altında dilenirler. Genellikle yağmurlu günlerde ortaya çıkarlar ve etraftan oldukça fayla miktarda beslenirler. Kış aylarında ve yaz mevsiminde havaların nemli olan kısımlarda soğuk ve sıcaktan etkilenmeyen bölgelerde her mevsim görülürler.

Salyangoz ne yer?

Salyangozlar türlerine bağlı olarak farklı besinleri kullanırlar. Genel olarak bitkilerden beslenseler de hayvansal olarak da beslenirler. Salyangozlar meyve ve sebzelerin sularından beslenirken aynı zamanda da etraftaki ufak tefek böcekleri de yerler.

Salyangoz yenir mi?

Genel olarak Salyangozlar çok pis hayvanlardır insanlara birçok parazit bulaştırırlar ve birçok hastalığa sebep olurlar. Bu bakımdan yenmesi caiz değildir. Fakat bazı toplumlar ve bazı kesim insanlar Salyangoz haşeresini yerler ve hatta yetiştiriciliğini yaparlar.

Leave a Reply