Salyangoz

Salyangoz böceği özellikleri ile birçok canlıdan farklıdır. Sırtında bulunan kabuğu salyangoz böceğini birçok tehlikeden korur. Vücudu tamamen su ile saplı olan salyangoz böceğinin yaşayabilmesi için sıvıya ihtiyacı vardır. Vücudunda salgıladıkları sıvı üzerinde hareket eden salyangozlarda bacak yoktur.

Hatta güneşli havalarda salyangoz böceğinin yürüdüğü yerlerde parlak ve kurumuş bir leke görülür. Bu nedenle nemli ortamlarda yaşamayı seven salyangoz ülkemizde özellikle yağmurların sık yağdığı Karadeniz ve Marmara bölgesinde sık görülür. Yaşamaları vücutlarındaki sıvıya bağlı olan salyangozlar çok sıcak havalarda kuruyarak, çok soğuk havalarda ise donarak ölür. Beslenmelerini yeşil alanlardaki bitkiler ile sağlayan salyangoz, ormanlık alanlarda yaşar. Kendilerini tehlikede hissettiklerinde sırtlarında bulunan kabuğun içerisine girerek kendisini korur.

Salyangoz böceğinin en önemli özelliklerinden birisi çift üreme organına sahip olmalarıdır. Hem erkek üreme organı, hem de dişi üreme organı olan salyangoz böceği kendisini dölleyebilirler. Bazı Uzakdoğu ülkelerinde besin maddesi olarak ta tüketilen salyangoz bu ülkelere ihraç edilen bir canlıdır. Ülkemizde de salyangoz ihracatı yapılmaktadır. Salyangoz yok etmek için Kadıköy böcek ilaçlama şirketimizden destek alabilirsiniz. Salyangoz ilaçlama ve her türlü böcek ilaçlama hizmeti ile günün her saati yanınızdayız.

Leave a Reply