Tatarcık ilaçlama

Tatarcık küçük kanatlı bir hayvan türüdür. Sinekler içinde incelenen yapı olarak sivrisineğe benzer. Fakat sivrisinekten ayıran belli başlı özellikleri vardır. Bedeni üzerinde ufak tüycükler bulunur ve mat bir renge sahiptirler. Renk olarak sarımsı bir renktedir. Sivrisineklerin üzerinde tüy bulunmaz. Ve sivrisineğin rengi parlaktır. Bedeninin üstünde 2 çift kanadı bulunur ve çok uzun mesafe uçabilirler. Tatarcık  türüne ve beslenmesine bağlı olarak farklı boy ve yapıda olabilmektedir. Genel olarak  boyu 2 – 5mm kadardır.

İnsan ve hayvanlar üzerine konduğunda hiç his ettirmezler. Ancak insanı soktuğunda verilen acı hissettirir. Bedeninde toplamda 6 adet ayak bulunur. Tatarcık dünyanın her yerinde ve her ülkesinde rahatlıkla bulunurlar.

İnsanlar tarafından pek önemsenmeyen bu sinekler insana hastalık bulaştırmada etkin rol oynarlar.
Beslenebilmek için mutlaka insanlar ve hayvanlardan kan emer.  Gece daha çok aktif olup beslenmesini genellikle gece yapar. Gündüzleri ise çok pasif olup kenar kuytu yerde dinlenerek geçirir. Beslenmesinde meyve ve sebze sularlını kullanır ve ayrıca insan ve hayvanlardan kan emerek beslenir. Tatarcık sineğine her ortamda rastlamak mümkündür fakat genel olarak şuralarda görülür. Pis lağım sularının aktığın yerlerde,  hayvan ağıllarında, mağaralarda, çamurlu alanlarda, ağaç kovuklarında, pis ortamlarda, evlerde, depolarda, suyun ve nemin olduğu her yerde rastlamak mümkündür.

Tatarcık sineği eve girdiğinde gündüzleri evin kenar ve kuytu kısımlarında saklanırken geceleri de aktif olup saldırır ve beslenir. İnsan ve hayvandan kan emdikten sonra 2 – 3 gün içinde yumurta bırakır.  Yumurtasını genellikle sulu ve nemli ortama bırakır.  Sürekli insan ve hayvandan kan emdiği için birçok mikrobun taşıyıcısıdır. Bu bakımdan insanlar için oldukça tehlikelidir.

 Tatarcık sokması ile insana bulaşan hastalıklar şunlardır.
Tatarcık humması
Bağırsak kurtları
Tavuk hastalığı
Bağırsak parazitleri
Ateşli hastalıkların
Şark çıbanı gibi birçok hastalığın temel sebebidir. 

Tatarcık sokması durumunda insanda ısırılan yerde şişme, acı, kaşıntı ve iltihaplı akneler oluşur.  Isırmasından sonra insanda iştahsızlık, kabızlık, şiddetli ateş, halsizlik, mide bulantıları, baş eklem ve kas ağrıları gibi belirtiler görülür. Bu nedenle görüldüğü bölgeler titizlikle ilaçlanmalıdır.

Tatarcık ilaçlama işlemi sıvı olarak yapılır ve uzman kişilerle yapılması gereklidir. Bireysel olarak mücadele edilemez.

Leave a Reply