Tesbih Böceği ilaçlama

Küçük böcek çeşitlerinden olup boyları türüne ve beslenmesine bağlı olarak genellikle 2 – 3cm kadardır. Tesbih böceği vücut bakımından bakıldığında alt kısmında çok sayıda ayağı vardır. Ayakları vücudunun altında karşılıklı simetrik olarak bulunur.  Baş kısmında diğer haşerelerde olduğu gibi iki adet anteni bulunur.  Bu antenleri sayesinde hem kendi aralarında iletişim sağlarlar hem de yiyeceğinin ve besinin yerini tespit eder. Derisi sert ve bölmeli haldedir. Ayrıca bölmeler arasında elastiki bir deri bulunur. Bu sayede  kendisine tehlike geldiğinde kendini yuvarlar ve tesbih tanesi şeklini büründüğü için böcek ismini de buradan almıştır.

Yaşama alanı olarak genellikle nemli ve rutubetli yerlerde yaşamayı tercih eder. Genel olarak renkleri gri ve bozdur. Bunun nedeni doğa şartlarına uygun olarak yaşadığı bölgede rahatlıkla gizlenebilmekte ve kendini kamufle edebilmektedir.

Evde Tesbih böceği en fazla mutfak, banyo, lavabo ve bodrumlarda bulunur. Beslenmesinde hem bitkisel maddeleri tükettir hem de hayvansal ürünlerden beslenir. Evde açıkta bırakılan her türlü sebze ve meyvelerden beslendiği gibi evdeki diğer eşyalara da zarar verir. Sebze ve meyvelerden beslenirken aynı zamanda bu besinler üzerine hem dışkısını bırakır hem de salyasını bırakır. Bu dışkı ve salyası yiyecekleri bozar ve insanlar bu besinlerden tükettiği zaman insanlarda zehirlenmeye sebep olur.

Beslenmek için insan ve hayvanları ısırmaz. Bu bakımdan insanlar tarafından sürekli zararsız bilinir. Fakat Tesbih böceği insanın besininden tükettiği zaman birçok mikrobu bu yolla insana bulaştırır. En çok zarar verdiği alanlar evdeki saksı çiçekleridir. Bulunan ortamlar mutlaka ilaçlanmalıdır. Aksi takdirde çok sayıda ürer ve çoğalırlar ve bu sayede evdeki çiçeklere ve eşyalara oldukça zarar verirler.

Bu bakımdan evde  görüldüğünde hemen ilaçlama şirketi ile irtibat sağlanmalı ve yardım istenmelidir. İlaçlama şirketi olarak her türlü böcek ve haşere ilaçlama konusunda 7 gün 24 saat kesintisiz size hizmet sunmaktayız.  Kesinlikle hiçbir haşere ilaçlamasını kendi başınıza yapmayın ve ilaçlama eğitimi almamış kişilere ilaçlama yaptırmayınız. Tesbih böceği ilaçlama işleminde sıvı ilaçlar kullanılır. İlaçlamada kullanılan ilaçlar şirketimiz bünyesindeki ziraat mühendisleri kontrolünde hazırlanmaktadır.

Tespih böceği hastalık yaparmı?

Tespih böceği insanların besinlerini tükettiği zaman bu besinler üzerine dışkılarını ve salyalarını bırakır. Bu sayede Tespih böceğinin bünyesindeki mikroplar insanlara geçmiş olur.

Tesbih böcekleri nerde yaşar?

Tespih böceği genellikle nemli, rutubetli yerlerde yaşamayı severler. Evlerde Tespih böceği banyo, mutfak, tuvalet , su boruları etrafında olmak üzere nemin olduğu her kısımda tespih böceğine  rastlamak mümkündür.

Tesbih böceği ilaçlaması ne zaman yapılır?

Evinizde Tespih böceği gördüğünüzde yapmanız gereken en doğru şey bir ilaçlama şirketine ulaşmak olsun. Kendi başınıza ilaçlama yapmayın. Kullanacağınız yanlış ilaç ve ilaçlama yöntemi hem size hem de çevrenizdekilere zarar verebilir.

 

 

Leave a Reply