Yılan ilaçlama

Yılan türlerine bağlı olarak farklı boylara sahip sürüngen canlılardır. Bu canlılar omurgalı canlıların başında yer almaktadır. Vücudu üzerinde ayak organları yoktur ve derisi sert kaygan pullarla örtülüdür. Bu canlıların derileri oldukça sağlam bir yapıdadır. Yaşadığı ortama bağlı olarak hareketlerini farklı şekillerde sağlarlar. Karada yaşayanlar yerden çok hızlı bir şekilde sürünerek hareket ederler ve suda yaşayan türleri de bulunmaktadır.

Sıcağı seven canlılardır ve sıcak iklimin görüldüğü her yerde bu canlılara rastlamak mümkündür. Kış aylarında ve soğuk günlerde yuvasına çekilen yılan yaz mevsiminde ve sıcak günlerde oldukça aktif bir şekilde gezinirler ve beslenirler.

Bedenleri yuvarlak bir yapıda ve bedenin sonunda kuyrukları bulunur. Baş kısımda bir çift gözleri bulunur ve 180 derece açılabilen bir ağız yapısı mevcuttur. Vücudu ve ağzı çok esnektir bu sayede avlarını bütün olarak yutar ve daha sonra midesinde bu besinleri hazım eder. Beslenmesinde bulunduğu ortama bağlı olarak farklı besinleri kullanır. Genellikle %99 u zehirlidir. Bu canlılar yaşadığı yere göre farklı etkideki zehre sahiptirler. Genellikle sıcak yerlerde yaşayanların zehri daha güçlü ve etkilidir.

Ağzı içinde çatallı bir dili vardır genellikle algılarını bu dili ile sağlar. Ve bunlardan hariç ağızlarında 2 adet zehir dişi bulunur. Bu dişlerden başka türüne bağlı olarak ağızlarında farklı sayıda dişler bulunur.
Yılan canlısı yapı itibarı ile soğuk bir canlıdır bu nedenle  üzerinde parazitler barınmaz ve bu canlılar ile taşınmaz.

Her  türünün kendine has bir yapısı ve özelliği vardır. Boyları da türlerine bağlı olarak ve beslenmesine bağlı olarak değişir. Bazı  türlerinin boyları 1m’yi bulmazken bazıları ise 10m civarındadır. Zehirli olduğu için insanların yaşam alanlarında bulunduğu zaman çok dikkatli olmak gerekir. En kısa zamanda ilaçlama şirketlerinden destek almak gerekir. Yılan çok zor ölen bir haşere olduğu için mutlaka bu canlıyı ilaçlamada sıvı kokulu ilaçların kullanılması gerekir. Ferdi olarak ilaçlama yapmayın ve korsan kişilere ilaçlama uygulaması yaptırmayın. İlaçlama hizmeti için profesyonel destek alın. Haşere, böcek ve kemirgen ilaçlamada 7 gün 24 saat ilaçlama hizmeti sunmaktayız.

Yılan ilaçlama işlemini 1994 yılından bu yana eğitimli uzman ekibimiz, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ile sürekli olarak profesyonelce uygulayan şirketimize günün her saatinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yılanlar ne kadar çoğalır?

Yılan Haşeresi türüne bağlı olarak farklı şekillerde ve farklı sayıda çoğalır. Bu canlılar çoğalmak için mutlaka karşı cinse ihtiyaç duyarlar. Birçok yılan türünde çiftleşme gerçekleştikten sonra yumurtalar dış ortamda uygun bir yere bırakılır. Bazı yılan türlerinde ise çiftleşme sonrası yumurtalar dişi yılanın karnında olur ve yumurtalar burada olgunlaşır. Yani bunlar dış ortama canlı yavru olarak doğururlar. Yılanlar türlerine bağlı olarak 3 ile 50 kadar yumurta bırakır.

Yılan insanı ısırdığında ne yapılmalı?

Ev ve iş yerlerinde yılan görüldüğünde ilk iş olarak bir ilaçlama şirketine ulaşın ve yardım isteyiniz. Ferdi olarak yapacağınız müdahale tehlikeli olabilir.
Yılan ısırmasında ilk olarak yılanın ısırdığı yer ile kalp arası kan akışını yavaşlatacak veya durduracak şekilde bağlanmalı. Daha sonra hijyen olan kesici bir cisim ile ısırılan yer hafif bir şekilde kanatılmalı. Bu ilk önlemlerden sonra hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Yılan ısırmasında mutlaka doktor tarafından tedavi görülmeli. Geç kalınması durumunda ciddi sağlık sorunları yaşanabilir.

Yılan nasıl bir canlıdır?

Yılan; yapı olarak türüne bağlı olarak farklı uzunlukta ve farkı şekillerde olabilmektedir. Bazıların boyu 1m kadarken bazı türler de ise 10m kadardır.
Vücudu yuvarlak ve uzun bir şekildedir ve vücudun sonunda kuyrukları bulunur. Baş kısmında 2 adet  gözleri bulunur ve başın ön kısmında ağızları vardır. Çok esnek bir ağız yapısına sahip canlılardır bu nedenle avını bütün olarak yutarlar.
Ağız kısmında duyu organı olarak görev yapan bir dilleri ve 2 adet zehir dişleri bulunur. Türüne bağlı olarak hem karada hem de suda rahatlıkla yaşar. Yılanlar sürüngen hayvanlardır bunların derileri çok sert ve pullarla kaplıdır.
Yılanlar hayvansal besinler ile beslenen canlılar olup avını ya sokar zehirler ya da sarılarak boğarak ve elde eder.

Yılanların insanlara zararları nelerdir?

Yılanların insanlara en büyük zararları insanları ısırmalarıdır. Çünkü bu canlıların tüm türleri zehirlidir. İnsanları ısırmalarında türüne bağlı olarak farklı şekillerde etkiler bazı yılan türlerinin zehir etkisi azdır ve bazıları ise çok zehirlidir. Özellikle sıcak bölgelerde yaşayan yılanlar o kadar çok tehlikelidir ki insanları ısırdıkları zaman öldürebilir. Yılan ısırmasında insanlar kısmı felç geçirebilir ve ya zehirlenebilir. Yılan ısırmasında yapılması gereken şey en kısa zamanda en yakın sağlık kuruluşuna ulaşmak gerekir. Yılan ilaçlaması ve her türlü böcek ve zararlıların ilaçlaması için mutlaka bize ulaşın.

Leave a Reply